Beszoktatás a Harkály Tagóvodában

A leendő óvodások számára az óvodai lét a beszoktatással kezdődik.

Augusztus utolsó napjaiban a gyermekek a szüleikkel együtt eltölthetnek egy délelőttöt vagy délutánt az óvodánkban. Ennek célja, hogy megismerjék az óvodapedagógusokat, dajka nénit, az óvoda épületét, a csoportszobát, az öltözőt és mosdót. A szülővel együtt fedezik fel az óvodát, jelet választhatnak maguknak, megismerkedhetnek a csoportban lévő társaikkal.

A beszélgetések során megismerjük a gyermekeket, az otthoni környezetet, ahonnan érkeznek. A szülőknek lehetőségük van a gyermekükkel kapcsolatos fontosabb információkat elmondani. Megkérdezzük például, hogy van e különleges, kedves kis beceneve a gyermeknek, amelyen szereti, ha szólítják?! Így az első igazi óvodás napon már úgy fogadhatjuk őket. Ez általában bizalmat ébreszt a gyerekekben.

A reggelenkénti nehéz elválás a szülőtől, szinte természetes velejárója a folyamatnak. Ahogy telnek a napok, úgy lesz egyre kevesebb a sírás, egyre könnyebb az elválás mind a gyermekeknek, mind a szülőknek.  Az óvodapedagógusoknak meg kell találniuk a kulcsot a különböző környezetből érkező, különböző személyiségű gyerekekhez. Amint ez sikerül, úgy már gördülékenyen megy minden napközben, és a gyermekek boldogan játszanak. Ez általában egy-két hét alatt megtörténik. Az óvodai beszoktatás tulajdonképpen „összeszokás” minden gyermek és az óvoda valamennyi dolgozója számára.

Szeptember végén pedig már a legtöbb kisgyermek büszkén mondja: „Én már óvodás vagyok!”

További képek megtekinthetők: