Érdi Kincses Óvoda, Edit utca - Csíráztatás, ültetés a Liliom csoportban

Már kiscsoportos kortól napi szinten figyeljük és megbeszéljük az időjárást, az adott évszak jellemzőit. Egy péntek délelőtti séta során tanulmányoztuk a tavaszi természetet, megtapasztalták a természetben a növekedés apró lépéseit. A földből kibújnak az első kora tavaszi virágok, a lecsupaszodott fákon megjelennek a rügyek. Mindezt, - a növények fejlődését- közelről szerettem volna szemléltetni és bemutatni a gyerekeknek, így babot és kukoricát csíráztattunk.
 A hozzávalókat előkészítettem (pohár, vatta, bab, kukorica, víz) és mikrocsoportos tevékenységi formában beszéltünk a bab, kukorica formájáról, színéről, méretéről. Vattára helyeztük a magokat, amit pohárba tettünk és kevés vizet öntöttünk rá. Napi szinten figyelmet fordítottunk a gondozásra, locsolásra. Megfigyeltük, ahogy a maghéj felreped, majd a hajtáskezdemény fölfele indul. A gyerekek örömmel vitték haza a kihajtott növényeiket.
A tavaszhoz szorosan kapcsolódik az ültetés is. A csoportban közösen és egyénileg is ültettünk. A gyerekek figyelemmel és érdeklődéssel vettek részt a tevékenységen. Közösen vetettük a babot és borsót, egyénileg paprikamagot. Mindennap figyeltük, megbeszéltük a növények fejlődését és gondoztuk őket. A babot csíráztató edénybe ültettük, így figyelemmel kísértük, hogy tulajdonképpen mi történik a föld alatt. Hogyan kezd szerteszét ágazni a gyökér, hogyan találja meg a hajtás a felszínt, és hogyan emelkednek a talaj fölé az első levelek.
A paprikamagokat egyénileg kis pohárba, földbe helyeztük. A gyerekek szívesen gondozzák, figyelik és örömmel viszik haza saját növényeiket.
Bízom benne, hogy a gyerekekben is „elültettem egy kis csírát”, ami a tavaszi saját konyhakerthez, ültetéshez kapcsolódik.

Továbbik képek a galériánkban megtekinthetőek.

Antonya Tímea
Óvodapedagógus