Fácán Tagóvoda - Kiszézés, kiszebáb égetése – népszokás jeles napok az óvodában

Az elmúlt évtizedekben számtalan télűző, tavaszköszöntő népszokás alakult ki szerte Magyarországon, köztük a kiszebáb égetés. Időpontja farsang farkán, a farsangi időszak végén, a böjti időszakot megelőzően.

Óvodánkban is évtizedes múltra tekint vissza ez a népszokás. Idén a maszkabál utáni héten került megrendezésre. Az óvodásokkal együtt készülődtünk az esemény megtartására. A tél elűzése, a kiszebáb elkészítése nagy izgalommal töltötte el őket. Az összes rossz tulajdonságot felsorolták bábkészítés közben, amit nem szerettek. Volt csoport, aki lerajzolta félelmeiket.

Az összes zörgő, kereplő, doboló, zajongó hangszerrel álltunk a tűz köré, hogy a megtanult rigmusokkal, zenével kergessük messzire a telet. Hívogattuk a szép tavaszt, a jó időt.
Külső segítséget is kaptunk az idei évben, egy eredeti Busó látogatta meg az óvodánkat. Hatalmas kereplőjével segítette a hangzavart. Eredeti ruháját meg tudták csodálni, mert eddig csak képen és filmen láthatták. Óriási hangulatot varázsolt, a gyerekek megbűvölve figyelték minden mozdulatát. Óvónénik segítségével csujogattunk, és a tűzbe dobtuk a bábokat és a rajzokat. A tűz, az ének, Busó bácsi különleges hangulatot adott az idei kiszebáb égetésnek, méltán várjuk a jó időt, és a tavasz eljöttét. Rajtunk nem múlik az idei jó idő. Gyermek, felnőtt egyaránt mindent megtett azért, hogy búcsút mondjunk a télnek, legalábbis egy kis időre.

Levius Mónika

20220221_102900 1