Harkály Tagóvoda - Márton nap az óvodában

Őszi jeles napjaink közül a Márton-napnak van a legnagyobb hagyománya óvodánkban. A hét minden témaköre a libákhoz, Márton-naphoz kapcsolódott.

Elmeséltük, felelevenítettük Szent Márton történetét, melyből fontosnak tartottuk kiemelni a segítségnyújtást, a jószívűséget, a másik ember iránt érzett empátiát. Célunk, hogy olyan gyermekeket neveljünk, akik nyitottak, elfogadóak; szeretettel, figyelemmel fordulnak társaik fel, észreveszik, ha valakinek segítségre van szüksége.  Meséltünk a gyerekeknek a libapásztorkodásról, a velük hasonló korú gyermekek feladatairól a régi paraszti társadalomban. A hozzá kapcsolódó népi dalos játékok, mondókák megismerésével a gyerekek bepillantást nyerhettek a régmúlt gyermekeinek életébe. Libákkal kapcsolatos őszi képeket, lámpásokat készítettünk változatos technikákkal.

Több napos programunkhoz kapcsolódóan vendégünk volt a Répa, retek, mogyoró duó, akik interaktív műsor keretében több libás, Márton-naphoz kapcsolódó dallal, játékkal, tánccal tették emlékezetessé a hetünket.

Programjainkat színesítette, gazdagította a fakultatív program keretében működő Kenderke hagyományőrző csoport Márton-naphoz, annak népi szokásaihoz kapcsolódó foglalkozásai.

Márton napján, a délelőtt folyamán a gyerekekkel libás, ludas dalos játékokat játszottunk, majd a lámpásokkal körbe vonultunk az óvodán, a csoportszobákban, melyet nagyon élveztek a gyerekek. A jeles napunk lezárásaként libazsíros kenyeret ettünk, lila hagymával, meleg teával, így már ránk nem lesz igaz a népi megfigyelés: „Aki libát nem eszik, egész évben éhezik!”.

További képek a galériában megtekinthetőek.

Gebri Zsuzsanna Judit