Kutyavári Tagóvoda - Biztonságos Óvoda Program

A „Biztonságos Óvoda” program célja az óvodás korú gyermekek biztonságosabb közlekedésre való felkészítésének elősegítése: az óvodák, óvodapedagógusok szakmai támogatása a közlekedésbiztonsági ismeretek átadásában.Lehetőség nyílt a „Biztonságos Óvoda” cím elnyeréséhez a Kincses Óvoda több tagóvodájában egy online képzés, majd az ezt követő csoportos és egyéni foglalkozások megtartásával, egy 10 fő gyermekből álló monitoring kérdőív kitöltésével.

Biztonságos Óvoda Program

Az ORFK – Országos Balesetmegelőzési Bizottság szakmai támogatásával.

„Ha elhagyjuk a biztonságosnak tűnő otthonunkat – persze ott is érhet súlyos baleset – ez a tény állandóan körültekintő, óvatos figyelmet igényel tőlünk. A közlekedés egy veszélyes üzem, mely során könnyen balesetbe sodródhat az ember, ebben lehet áldozat és elkövető is egyaránt. Egy azonban biztos: a forgalomban lévő ember állandóan veszélyhelyzetben van. A közlekedés biztonságának megteremtése, és szavatolása ezért mindenki számára elsődleges fontosságú.”

(Network, Közlekedés klub)

„ A forgalom sűrűsödésével és a sebesség növekedésével arányosan növekedett a közlekedési balesetek valószínűsége is. Ilyen körülmények között szinte szükségszerűen jelentkezik egy újfajta társadalmi gond: a közlekedő ember biztonságának védelme. Ezért szükségszerű az, hogy nagy gondot fordítsunk a nevelésre, hiszen az emberi hibák, mulasztások a nevelés által előzhetőek meg, illetve küszöbölhetők ki. A közlekedésre nevelésnek két fő jellemzőjét kell említenünk, akkor, amikor a hatékonyságról beszélünk. Ezek a következők:

• A közlekedésre nevelésnek kivétel nélkül mindenkire ki kell terjednie.
  • A közlekedésre nevelést a legkisebb korban kell elkezdeni és annak feladatait szervesen egymásra kell építeni.”

(Dr. Bencsik, 1987.6.o.)

A gyermekek közlekedésre nevelése a XIX-XX. században jelent meg, mely a kor szükségleteit hívták életre. Hazánkban az 1868. évi Eötvös – féle népoktatási törvényhez készült tanterv már az első osztályban tanuló gyermekek számára előírta, hogy szerezzenek közlekedési ismereteket a szülői ház és az iskola közötti útvonalról, amelyen közlekednek.Napjainkban felerősödik az a törekvés, hogy már az alapozó nevelésben kapjon szerepet az életkor specifikus élmények, tapasztalatok feldolgozása mellett a gyakorlati képességek fejlesztése, mint a közlekedési neveltség, a balesetmegelőző és elhárító tevékenység lényeges összetevője.

Reméljük, hogy az „Induló Módszertani Csomag”  segédanyagot fog biztosítani az óvoda nevelési programjának megvalósításában a jövőben.

Pappné Szél Nóra

óvodapedagógus

Érd, 2021. November.

További képek a galériában megtekinthetőek.

Címkék:
Kutyavári Tagóvoda