Kutyavári Tagóvoda - Komposztálási Pályázatra jelentkeztünk

A komposztálás ünnepéhez (okt.10) kapcsolódóan jelentkeztünk a Komposztálási Pályázatra. A környezettudatos magatartás része a szelektív hulladékgyűjtés, ezen belül a komposztálás, ezáltal a gyermekek nyomon követhetik, részesei lehetnek a természetben lejátszódó körfolyamatoknak. A komposztálás ünnepén az ezt megelőző és ezt követő napokban-hetekben, kiemelt figyelmet fordítottunk, a zöld hulladék felhasználásának sokszínű lehetőségeinek bemutatására, a gyermekek és a szülők szemléletének formálására. Beszélgettünk a komposztálás fontosságáról, a lebomló anyagokról, modelleztük, a természet körforgását.Régebben készült komposztot felhasználtuk a gyógynövény kiskertünk növényeinek ültetéséhez.

"Idén 11. alkalommal hirdeti meg a Galgamenti Népfőiskola és a Humusz Szövetség a Komposztünnephez kapcsolódó pályázatát, amelynek idén a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal is társszervezője. A 2021-es kiírás központi témája az élelmiszer, az élelmiszerhulladék-megelőzés, hiszen az élelmiszerhulladékok jelentős része komposztálva visszakerülhet a körforgásba, így ismét tápanyagként szolgálhat a növények számára. (...)
A pályázatra 2021. október 15. éjfélig lehet regisztrálni, a fényképes és szöveges beszámolók beküldésének határideje pedig 2021. november 19. A legsikeresebb pályamunkákat kategóriánként szemléletformáló ajándékcsomaggal és komposztládával díjazzák a szervezők."

Forrás: https://morzsafarm.hu/komposztalasi-palyazat-oktatasi-intezmenyeknek-es-civil-szervezeteknek/

Óvodánk az Érdi Kincses Óvoda Kutyavári Tagóvodája, városunk zöldövezeti részén helyezkedik el. Udvarunk nagymozgást fejlesztő játékeszközök mellett csodálatos fákkal, bokrokkal, virágoskerttel teszi gazdagabbá a gyermekek óvodai életét, mely kiváló lehetőséget nyújt a környezeti nevelés sokszínű megvalósítására.  Kiemelt feladataink közzé tartozik az egészséges életmódra nevelés.

Célunk az óvodás gyermekek környezettudatos szemléletének, gondolkodásának, magatartásának, megalapozása, formálása élményalapú tevékenységek során.  A gyermekek, az óvoda dolgozói, a szülők környezettudatosságának alakítása.
A gyermekek a csoportban, az udvaron keletkezett zöldhulladékot, a komposztálóba helyezik. Közreműködünk az óvoda udvarának évszakonként rendben tartásában - levelek, faágak összegyűjtése, gereblyézés, söprés, gyomok, komposztálható növények elhelyezése a komposztálóban.

Az ünnepek fontosak számunkra, picit megállunk és az adott témában jobban elmélyülünk, így a komposztálás ünnepére is a gyermekek életkorához igazodva készült, a programjaink is változatosak, gazdagok, színesek lettek.
Hagyomány óvodánkban a gyümölcs-zöldségnap, ezen a héten minden csoport erre a napra szervezte, s a keletkezett hulladékot pedig közösen a komposztálóba helyezték. A zöldség-gyümölcs maradék egy részével az óvodánkban található csigákat is megetettük a gyerekekkel, másik részéből pedig gilisztáknak diétás csemegét vágtuk össze és raktunk tojástartóba a dadusnéni segítségével melyet „Giliszta diéta” néven neveztünk el.
A gyermekek nagyon szeretnek barkácsolni, az őszi időszak sokszínű lehetőséget nyújt különféle termések, levelek felhasználására. Ezen a héten több csoportban is gesztenyéből érdekes alkotások születtek (pl. giliszta). A gesztenyéből készített saját gilisztákat megetettük a tojástartóba készített csemegével., mely játék nagyon izgalmas volt a gyerekek számára.
Az élmény mélyítése és a gyerekek kíváncsisága érdekében több alkalommal elmeséltük a „Mese a gilisztáról” című és a „Naspolyalakoma” című mesét.
A mese meghallgatása után, gilisztákat ábrázoló színezőt színeztek a gyerekek zsírkrétával, mely nagyon kedvelt volt a számukra. Az alkotások között a legkreatívabb egy kislány többszínű gilisztája volt. Az alkotásokat kiállítottuk az aulánkban.
Gilisztafarmot hoztunk létre a gyerekek által hozott élő gilisztákból. Üvegbe, virágföldet, homokot, kerti földet, gyümölcsöt és gilisztákat helyeztünk. Megfigyeltük a föld keveredését, a giliszták munkáját. Beszélgettünk a komposztálás fontosságáról, a lebomló anyagokról, modelleztük, a természet körforgását.
A tervezett programjainkat a gyermekeink fejlettségéhez igazodva sikeresen megvalósítottuk. A komposztálás ünnepén az ezt megelőző és ezt követő napokban-hetekben, kiemelt figyelmet fordítottunk, a zöld hulladék felhasználásának sokszínű lehetőségeinek bemutatására, a gyermekek és a szülők szemléletének formálására.

Varga Attiláné

komp 1komp3komp 2