Márton nap az oviban
Az őszi, téli időszak bővelkedik a néphagyományokon alapuló jeles napokban. Ezek egyike a Márton nap, melyet már hosszú évek óta megrendezünk az óvodánkban.
Az óvodánk minden csoportjában próbáltuk gyermekeink tevékenységét úgy szervezni, hogy kellemes várakozással éljék meg a közelgő napot. Ezek az előkészületek a délelőtti foglalkozások keretein belül történtek. Márton napra való előkészületek során, megismertettük a gyermekekkel, Márton történetét, legendáját a ludakkal: amikor el akart bújni püspökké választása elől, s hogyan buktatták le a rejtőzködő Mártont a gágogó szárnyasok. Ezt a történetet a gyerekek szívesen el is játsszák közösen a szabad-foglalkozások idejében is. A felkészülési idő során igyekeztünk sokoldalúan megközelíteni a témát. Sok-sok libás mesét mondtunk a gyerekeknek, tanultunk sok libás versikéket, mondókákat, libás dalokat, dalosjátékokat. Nem lenne teljes a néphagyomány előkészülete az alkotás nélkül. A gyerekek a korosztályuknak megfelelő segítségnyújtás mellett készítettek különböző libákat, a legkülönfélébb technikákkal, s az így elkészült alkotásokkal az öltözőinket dekoráltuk.
A felvonulás napját november 11-én délutánra szerveztük. Az előkészületekben sokat segített a szülői munkaközösség. Bevásároltak a „libalakomához”, hisz mint tudjuk, aki Márton napján libát nem eszik, az egész évben éhezik. Már ebéd után érkeztek az anyukák és készítették a finom libazsíros kenyereket, hozzá savanyúkáposztával, lilahagymával, almával, valamint finom mézesteával. A szülők 15.00 órától jöhettek, mindenki a saját csoportjában segített a gyermekének elkészíteni a lámpásokat a felvonuláshoz. Minden csoportban nagyon jó hangulatban folytak az előkészületek. Sok ügyes kéz vágott, színezett, ragasztott, stb. A gyerekek büszkén mutatták az elkészült műveket. Utána az udvaron gyülekeztünk, s ott fogyasztották el a finom „lakomát”. Közben libás gyerekzenére táncolhattak, énekelhettek az óvodásaink a szüleikkel együtt. A kellő sötétedés után, meggyújtottuk a mécseseinket, és indultunk egy sétára az óvoda környékén. A sok kis pislogó lámpás fényénél, kisebb csoportokban énekeltünk libás, népi dalokat. Igazi kis színfoltja vagyunk ilyenkor ennek a kis városrésznek.
Ez a néphagyomány nemcsak arra jó, hogy összehozza egy gyertyafényes sétára a közösséget, hanem arra is megfelelő alkalom, hogy a gyerekek tudását bővítsük, és a kreativitásukat megmozgassuk.
Összegezve elmondhatjuk a hagyományőrző projekt célkitűzései megvalósultak, a családokkal együttműködve erősödött a gyermekek, hagyományokhoz, szokásokhoz való kötődése. A gyerekek sok élménnyel gazdagodtak, életkoruknak megfelelő tapasztalatokat gyűjtöttek.
Czeilinger Györgyné Tagóvoda-igazgató