Márton napi vigasság az Edit utcában

Óvodánkban immár hagyománnyá vált a Márton nap megünneplése. A hagyományőrzés elengedhetetlen része, hogy megismertessük az óvodásokat a népszokásokkal és az év ezen időszakára vonatkozó hiedelmekkel, jóslatokkal. „Márton napján, ha a lúd jégen jár, akkor karácsonykor vízben poroszkál.”

Elmeséltük Szent Márton történetét: hogyan próbált elmenekülni a rá váró püspökség elől, s miként buktatták le a rejtőzködő Mártont a gágogó szárnyasok. Az Ő személyében az ovisaink egy olyan katonával találkoztak, akire a segítőkészség, a jószívűség, Isten és embertárs iránti szeretet a jellemző.

Nem lenne teljes az ünnep előkészülete az alkotás öröme nélkül, a csoportokban egész héten lázas munka folyt, a szorgos kis kezek különböző technikákkal libákat és lámpásokat készítettek. Énekeltünk, verseltünk, táncoltunk és mondókáztunk.

A „Libás hét” tetőpontja a lámpás felvonulás volt, mely a jó cselekedetet szimbolizáló fényt hivatott hirdetni. Szent Márton fényei beragyogták az Érdi Kincses Óvoda udvarát. Meleg citromos teával és libazsíros kenyérrel vendégeltük meg a szülőket. „Aki libát nem eszik, egész évben éhezik!”

Sötétedéskor meggyújtottuk a lámpásainkat, s a fény egyre növekedett, mígnem egy hosszú fényfűzérré össze nem állt. Kicsik és nagyok énekelve, mondókázva vonultak végig Érd főutcáján Szent Márton ünnepének örömét hirdetve városunk polgárainak. E hagyomány felelevenítésével reméljük sikerült az emberek szívébe is fényt, melegséget gyújtani.

Biróné Seress Erzsébet

További képek a Galériában láthatók: