„Elmúlt a nyár, itt az ősz”- szüreti ünnepség a Kincses Óvodában

Szeptember utolsó napján tartottuk a szüreti ünnepségünket, és erre az alkalomra a szülőket is meghívtuk.

Óvodánkban az évszakokhoz kapcsolódó ünnepkörök és jeles napok jelentik az óvodai élet vezérfonalát. Az óvodapedagógusok, pedagógiai asszisztensek, dajka nénik az ősz csodálatos kincseivel díszítették fel az előteret. Volt ott gesztenye, dió, alma, kukorica, virág, szalmabáb.

Péntek reggel a gyerekek hoztak szőlőt, amit mindenki a saját csoportjában készített elő a préseléshez. A szüreti mulatság programjai, forgó rendszerben működtek. Minden csoport részt vett különböző tevékenységeken, úgymint szőlőpréselés, agyagozás, kukoricamorzsolás, csuhé játék készítése, barkácsolás, néptánc.

A szőlő darálása, préselése, mustkóstolás, valamennyi apróság számára örömteli feladat, játék volt. A kézi kukoricamorzsolás élmény volt a gyermekeknek, hiszen egyre ritkábban találkoznak ezzel a régi tevékenységgel. Csutkavárat építhettek, illetve különböző terméseket válogatva  fejlesztettük finommotorikus képességeiket.

Egy kedves szülő mutatta be a csuhé játékok és díszek készítését (virág és baba készült). A természetes anyagokból való alkotás fontos szempont óvodánkban. Öröm volt látni, ahogy a gyermekek ismerkednek, alkotnak csuhéból.  Egy másik állomáson az agyagozással találkozhattak a csoportok. Itt, az agyagozás alapjaival ismerkedhettek meg (gyúrás, gömbölyítés, formázás). A kicsik almát készítettek, míg a nagyok szőlőt alkottak. Szép munkák készültek.

A közös barkácsolásnak is teret adtunk, ahol az óvodapedagógusok irányításával a gyermekek a szülőkkel együtt alkothattak. Különböző technikával készültek az őszi gyümölcsök.

Ének, énekes játék, gyermektánctól volt hangos a Nárcisz csoport. A „Lipem-lopom a szőlőt” c. énekes játék a legtöbb gyermek kedvence volt. Egyszerű tánclépéseket sajátítottak el, körjátékokat játszottak.

Így telt el ez a csodálatos délelőtt, ami mindannyiunknak élmény volt. Jó, hogy a jeles napok és ünnepek alkalmat adnak arra, hogy kiszakadjunk a hétköznapokból, a szülőkkel együtt közös élményben legyen részünk.

Antonya Tímea- óvodapedagógus

További képek galériánkban megtekinthetők: