Érdi Kincses Óvoda, Edit utca - Luca-napi hagyományápolás

Karácsony előtt, december 13-án Luca napja van, amelyhez rengeteg hiedelem, népszokás kapcsolódik. Ez az esztendő legrövidebb és legsötétebb napja, a téli napfordulónak, a világosság születésének kezdete.

A jeles napokat, ünnepeket óvodánk hagyományai szerint advent idején is megszerveztük. Kevés olyan jeles napunk van, amelyhez annyi hiedelem és szokás fűződne, mint a Luca napjához.
     A Gergely-naptár életbe lépése előtt ez a nap volt a téli napforduló, a világosság kezdete, az év legrövidebb napja és leghosszabb éjszakája. Egykor úgy tartották, hogy ezen a napon különösen a boszorkányok rontása ellen kell védekezni. Néhol fokhagymával rajzoltak keresztet az ólak ajtajára, máshol az állatok fejét kenték be vele és hamut szórtak az istálló elé. Lefekvés előtt pedig az emberek is lenyeltek néhány gerezd fokhagymát.
Luca napjától karácsonyig terjedő időszakban időjárásjóslásra alkalmas praktikákat próbáltak ki, ennek a tizenkét napnak időjárásából következtettek az elkövetkező egy évre.
A legnevezetesebb népi szokás az úgynevezett Luca székének faragása, melyet kilenc féle fából készítettek. A hagyományos Luca széke tizenhárom napig készült, mindennap kellett egy kicsit faragni rajta, de csak karácsony estéjére volt szabad befejezni. Innen ered a mondás: „Lassan készül, mint a Luca széke!”.
Tilos volt ezen a napon szőni, fonni, varrni, mert azzal bevarrták a tyúkok fenekét egész évre. Nem szabadott sem mosni, sem kenyeret sütni, a betegségeket pedig csak vesszőzéssel lehetett elűzni.
Óvodánkban a Luca búza ültetésének tevékenységét emeltük ki minden csoportban. A gyerekekkel közösen beszéltük meg az ültetés menetét, a búza gondozását, ápolását. Mi, kiscsoportosok, egy nagyobb edénybe ültettük közösen a búzát, a középső és nagycsoportosok egyénenként mindenki maga ültette el a magokat és gondozta a növényt. A gyerekek megfogták, megtapintották a földet és a búzaszemeket is. Megbeszéltük a színét, állagát a földnek és a búzának is. Felhívtuk a gyerekek figyelmét a növénygondozásra, közösen figyeltük és beszélgettünk a csoportban róla. A csíráztató üvegedénybe is került mag, aminek növekedésével jól megfigyelhető volt a növény fejlődése a föld alatt is. A mi búzánk kikelt, sűrű lett, ebből arra következtettünk, hogy jó termés várható jövőre. Így legyen!

Antonya Tímea

További képek a galériában megtekinthetőek.

Címkék:
Zöld Hírek