Érdi Kincses Óvoda, Edit utca - Tökjó hét

Ezt a rendkívül finom zöldséget ezen a héten kicsit „másként” használtuk.

Óvodánkban a novembert a „Tökjó hét” jegyében tökfaragó versennyel indítottuk.

Manapság a töklámpás készítését a Halloweenhez kötik, pedig a tökfaragás Magyarországon is régi hagyománynak örvend. Az első erről szóló történet Salamon király idejébe nyúlik vissza. Salamont a trónviszályok miatt a visegrádi vár tornyába zárták, az őröknek pedig parancsba adták, hogy sötétedés után töklámpásokkal világítsák ki a tornyot, hogy éjszaka is szemmel tarthassák a rabot. A különleges lámpások azonban nemcsak a vár foglyát világították meg, hanem a Dunán közlekedő hajósoknak is támpontul szolgáltak. Innen ered a mondás: „Fénylik, mint a Salamon töke”.

A családok hosszú hétvégi elfoglaltsága minden bizonnyal tökfaragással telt, amit a rengeteg elkészült remekmű is bizonyított. A csoportokban oklevéllel díjaztuk a munkákat és a gyerekek a folyosón, az udvaron megcsodálhatták a többi kiállított faragványt. A legrémisztőbb, legrondább minősítés most dicséretnek számított.

Sok-sok tökös ötlettel tettük színessé ezt a hetet: volt sülttök-kóstolás, tökfilkókészítés, tökfaragás, tökfestés, lampionkészítés. Reméljük minden gyermeknek „tök jól” telt a hét.

Mészáros Éva

Továbbik képek a galériánkban megtekinthetőek.