Kutyavári Tagóvoda - Alkosd újra, töltsd meg csiripeléssel!

Madáretető készítésével alkotópályázatra jelentkezett a Nyuszi csoport.

Óvodánk az Érdi Kincses Óvoda Kutyavári Tagóvodája, városunk zöldövezeti részén helyezkedik el. Udvarunk nagymozgást fejlesztő játékeszközök mellett csodálatos fákkal, bokrokkal, virágoskerttel, madarakkal, bogarakkal teszi gazdagabbá a gyermekek óvodai életét, mely kiváló lehetőséget nyújt a környezeti nevelés sokszínű megvalósítására.  Kiemelt feladataink közzé tartozik a környezeti nevelés melyben fontosnak tartjuk a környezettudatosságot.

2021-ben Az Év Állatvédő Óvodája pályázatban - Érd első állatbarát óvodája lettünk.

Kutyavári Tagóvoda: Az Év Állatvédő Óvodája 2021 pályázat - Érd első állatbarát óvodája lettünk

2021 májusában meghirdetésre került az „Év Állatvédő Óvodája 2021” pályázat. Az Érdi Kincses Óvoda Kutyavári Tagóvodája nagy lendülettel állította össze a pályázati anyagot. Óvodánk háromszor nyerte el a Zöld Óvoda címet, mely bizonyítja, hogy kiemelkedő óvodánkban a környezettudatosságra nevelés, melynek részeként nagy hangsúlyt kap az állatok világának megismerése, az állatok hasznosságának tudatosítása, az állatok gondozása és védelme. Szoros az együttműködésünk a Budakeszi Vadasparkkal, melyet természetjáró szakkör keretén belül rendszeresen látogatunk, illetve eljönnek hozzánk előadást tartani a vadaspark dolgozói.

Madár rajz Stock fotók, Madár rajz Jogdíjmentes képek | Depositphotos®Óvodánk állatvédelmi tevékenységei közül néhány:

- madáretetők és – itatók elhelyezése az udvaron, közös gondoskodás a madarakról,

- műfecskefészkek kihelyezése,

-  udvarunk természetes környezetében mindig megfigyelhetők gyíkok, bogarak, rovarok, madarak melyeket nagyítók és bogárlesők segítségével vizsgálhatnak a gyermekek,

-   kerítésünk tövében kutyaitatót helyzetünk ki az arra sétáló kutyusoknak,

-  első udvarunkon bogárhotel található, méhlegelőket alakítottunk ki, napraforgókat ültettünk, hogy a termését felhasználjuk a téli madáretetéshez,

-    aulánkban „Az erdő” című interaktív falat hoztunk létre, mely az erdő természeti környezetéről és az erdei állatok védelméről tájékoztat.

MADARAK ÉS FÁK NAPJA – Kiscsoportosoknak – Mátyásföldi Fecskefészek Óvoda Az „Állatbarát Óvoda” címet egy évig viselhetjük 2022. június 3-ig.

A következő évben is lesz lehetőség újra pályázni, a pályázaton a következő nevelési évben is indulni szeretnénk. Addig is a mindennapok részeként a gyermekekkel együtt tudatosan végezzük az állatok védelmével, gondozásával kapcsolatos feladatainkat.

Kirándulásokat szervezünk a természetbe, a séta során „fellelt kincsek” (ágak, tobozok, különféle termények, makk, gesztenye) melyeket az  újrahasznosított tojástartóból készített madáretető díszítéséhez használtunk fel.

Amit ezen a délelőttön sikerült elérnünk:

- Megfigyelőképesség fejlesztése
- Türelemre és kitartásra való képesség fejlesztése
- Beszélgetések az együtt átélt élményekről
- Kreativitás és együttműködőképesség fejlesztése
- A környezet megismerése a tapasztalatok, ismeretek gyarapításával, feldolgozásával felkelti, illetve ébren tartja a gyerekek kíváncsiságát, érdeklődését, kielégíti megismerési vágyukat.
- Lehetőséget ad a minél több érzékszervvel való tapasztalásra, az élmények több szempontú felidézésére.

Az elkészült madáretetőt elhelyeztük az óvodánk külső lépcsője mellé a bokrok közelébe, ahol nagyon sok kis madár szokott üldögélni. Természetesen úgy, hogy a Nyuszi csoport gyermekei jól láthassák őket a csoportszobájuk ablakából. A felhelyezett etetőt, feltöltöttük magokkal a madarak számára. Ezzel egy várakozási helyzetet teremtve.

Faágon éneklő madarak, hangjegyekkel, piros-fekete színű falmatrica - eMAG.huVajon mikor érkezik meg az első madár, és ki fogja azt először észlelni. Az elkészült madáretető segítségével a gyerekeknek alkalmuk nyílik a folyamatos madár megfigyelésre. Egyben gondozási teendőket is el kell vállalniuk a gyermekeknek, hiszen a hozzánk látogató madaraknak folyamatos eleség utánpótlásra van szükségük.

A megvalósításban részt vettek a Nyuszi csoport (3-4 éves gyerekek)

Varga Attiláné- Nyuszi csoport

Óvodapedagógus

" Alkosd újra, töltsd meg csiripeléssel! - Madáretető készítése az újrahasznosítás jegyében alkotópályázat. Nézz körbe otthon, milyen újrahasznosított alapanyagokat tudnál használni egy madáretetőhöz?
Időpont: 2021. november 9-22.
Kik pályázhatnak? Országos pályázat egyéni és csoportos kategóriában. Óvodás és alsós korosztály részére.
Eredményhirdetés: 2021. november 24-én a kastély hivatalos Facebook oldalán
A Hulladékcsökkentési héten online kiállítás keretében mutatjuk be az alkotásokat.
Aki szeretné, igény esetén a kastélyparkban is kihelyezheti a madáretet
őjét.
Hogyan lehet pályázni: Jó minőségű (max. 5 MB méretű) kép(ekkel), vagy videó beküldésével az alkotásról, egy leírás beküldésével, arról, hogy milyen anyagokat használtak az alkotás során. Kérjük a beküldött anyagban tüntessék fel a pályázó nevét, életkorát, elérhetőségét! Az alkotásokat a muzeumpedagogia@kiralyikastely.hu e-mail címre várjuk legkésőbb 2021.11.22. 18:00-ig.
Egyéni kategóriában: 1 db családi belépőjegy (min. 2 felnőtt + max. 3 fő gyermek) + 1 db Levelek a kastélyból csomag, 1 db családi belépőjegy a Mesélő lakosztályok túránkra a kastély állandó kiállításában (min. 2 felnőtt + max. 3 fő gyermek)
Csoportos kategóriában: 1 alkalmas választható csoportos múzeumpedagógiai foglalkozás a kastély állandó kiállításában (max. 30 fő diák + max. 2 fő pedagógus (óvoda esetén max. 3 fő kísérő pedagógus) , 1 alkalmas választható csoportos múzeumpedagógiai foglalkozás a kastély Barokk Színházában/ Lovardájában (max. 30 fő diák + max. 2 fő pedagógus (óvoda esetén max. 3 fő kísérő pedagógus)
Zsüri: Múzeumpedagógiai csoport tagjai, a Zöld kastély munkacsoport tagjai
Alkotásra fel! Szeretettel várjuk az pályamunkákat!"

Forrás: https://kiralyikastely.hu/alkotopalyazat.html

Címkék: