Kutyavári Tagóvoda - Jelentkeztünk a "20 közül a legkedvesebb "című pályázatra

A Magyar Mezőgazdasági Múzeum és Könyvtár 2021.novemberi határidővel pályázatot hirdetett a „15 éves a Zöld Óvoda Pályázat” évfordulója alkalmából a pedagógusok számára.

"20 közül a legkedvesebb” címmel olyan esszé, mese, vers, vagy mondóka megírását kérték a pályázótól, melynek alapja a Zöld Óvoda kritériumrendszeréből az az egy szempont, mely a legkedvesebb számára, és amelyben a Zöld Óvoda eszmeisége legjobban tükröződik. A pályázat célja, hogy osszák meg egymással és másokkal a pedagógusok véleményeiket, gondolataikat, tapasztalataikat a témával kapcsolatban.
Óvodánkból Mikoláné Kaltenecker Krisztina készített pályázatot.

Részlet a pályázatból:

" 2014-ben pályáztunk először a ZÖLD ÓVODA címre, melyet el is nyertünk. Az elmúlt időszakban pályázatunkat sikeresen megerősítettük 2017-ben és 2020-ban is. Régóta kiemelten fontos számunkra a környezetünkre való odafigyelés, a természet szeretetére nevelés, az ahhoz való pozitív attitűd kialakítása gyermekeinkben és nem kevésbé szüleikben is. A környezettudatos magatartásra neveléshez hozzátartozik a szelektív hulladékgyűjtés és újrahasznosítás gyakorlata a hétköznapjainkban. Napjaink égetően fontos és összetett problémája a klímaváltozás. Felvetődik a kérdés, hogy mit tehetünk a mindennapokban Földünk természeti értékeinek megőrzése érdekében? Talán a legfeltűnőbb és ezáltal a gyermekeknek is jól szemléltethető, a fogyasztói társadalmunk által termelt rengeteg hulladék és szemét. Éppen ezért úgy érezzük, hogy óvodánkban a Zöld Óvoda eszmeiségét a kritériumrendszerből a 19. pont tükrözi a legjobban:

/„A szelektív hulladékgyűjtés lehetősége biztosított az óvodában (pl. papír, műanyag stb.), kivéve a veszélyes hulladékokat (pl. elem, olajos palack stb.). A „hulladék nem szemét” elv érvényesül az újrafelhasználás érdekében (ajándékkészítés, játékkészítés stb.) is megvalósul.”/

Választott témánk – a szelektív hulladékgyűjtés - az óvodai életünk mindennapjaiban széles körben beilleszthető és megvalósítható a gyerekek közreműködésével is. A hulladék alatt nem csak a klasszikus értelemben vett szemetet értjük, hanem minden olyan dolgot, mely már saját funkcióját nem tudja betölteni, de még újra hasznosítható más formában. Pl: játék, dekoráció. Éppen ezért nagyon szerteágazó területről beszélünk.

Tapasztalatunk szerint az elmúlt néhány évben a hulladékgazdálkodással és újra hasznosítással kapcsolatban, a világban és az óvodai környezetünkben is sokat változott pozitív irányba a szemlélet. Pl. Felszámolták ugyan a régi hulladék szigeteket, de ma már minden háztartásban szelektíven gyűjtik a szemetet, így ez a terület nem ismeretlen a gyermekek számára sem. Koruknak megfelelően legtöbbször önállóan is el tudják dönteni, hogy mit és hova kell dobni, vagy kérdeznek, ha segítségre van szükségük.

Akinek kertje van, az tudja, hogy környezete mindig folyamatos feladatot ad, mivel az is egy élő, működő szervezetként funkcionál. Itt az intézményben mi is ezt tapasztaljuk és igyekszünk hatékonyan megfelelni a kihívásnak. Minden téren keressük az új lehetőségeket és az ötleteinket megosztjuk egymással.

A jövőre nézve elképzelhetőnek tartanánk a takarékosság jegyében, hogy a megvásárolt és felnevelt virágoknak a magját hasznosítsuk a következő évben. Ez egyrészt gazdaságosság szempontjából és ismeretszerzés szempontjából is hasznos lehetne. A gyermekek saját tapasztalásuk által ismernék meg a növények fejlődésének körforgását: magvetés – növény növekedése – virágzás – elvirágzás utáni mag szedés.
További ötletként merült fel az esővíz hasznosítása, melynek kivitelezési terve még nem kristályosodott ki.

Mikoláné Kaltenecker Krisztina

Címkék: